Autor Wątek: Pickery  (Przeczytany 5050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
Pickery
« dnia: Luty 07, 2016, 07:32:19 pm »
Cześć
Man do Luka pytanie w sprawie w/w wędek. Dużo oglądałem Twoich filmów i widzę że na komercjach lubisz łowić pickerami bo są po prostu wygodne.
I muszę powiedzieć że ta Garbolino (chyba Rocket) fajnie pracuje pod rybami a ich cena jest po prostu bardzo fajna. Jak sprawdzałem na necie to można je już dostać za około 18-20 funciaków w zależności od długości.
Tą drugą to masz chyba drennana czyli też solidna firma.
Proszę podpowiedz mi czy na takie komercje wybrać picker 2,4m (8ft); 2,7m (9ft) czy 3m (10ft). Czyli jaka długość będzie najbardziej uniwersalna na komercję i operowanie rybami. Czy Twoje są 2,7m?
Z tego co patrzyłem na necie to Garbolino jest do 10-35g.
Mam feedery 3,6m a nie zawsze są najwygodniejsze i zastanawiam się nad czym lżejszym i krótszym.

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
  • Wędkarstwo, wędkarstwo i jeszcze raz wędkarstwo...
    • Spławik i Grunt
Odp: Pickery
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2016, 09:45:37 pm »
Witaj, picker Garbolino to Maxim a nie Rocket :) Rocketa nie bierz bo to szmelc, bardzo słaby kij tak naprawdę. Inny picker to Drennan Red Range 2.90 metra (9 '6''). Maxim mam 2.70 metra.
Na komercje dobre są krótkie kije, 2.7 lub 3 metry są idealne. Dobrze jest mieć wędki o różnych długościach, łatwiej je ustawiać obok siebie.

Na rynku masz teraz wiele pickerów dobrej jakości, tak naprawdę cena jest dobrym wyznacznikiem. Nie schodziłbym poniżej 50 funtów, ot tej ceny zaczynają się już dobre kije, za 80-90 są już prawdziwe perełki, o cienkich blankach i czułych szczytówkach, ale też i o wielkiej mocy.

Na Twoim miejscu zdecydowałbym się na długość 3 metry lub 2.70, z kołowrotkiem o szerokiej szpuli spokojnie osiąga się 30-40 metrów, co starcza na większości komercji. To moje Garbolino jest super, jednak już nie produkowane, mimo wszystko można jeszcze gdzieś je dostać, widziałem ostatnio za 40 funtów zaledwie. Ten Red Range znowu tez jest dobry. W Fosters of Birmingham mamy klubową zniżkę 15% - warto tam coś wybrać ;)

Szczytówki powinieneś mieć 1 i 2 oz - w tym przedziale. 2 oz to bardziej już do Metody, gdzie brania są agresywne i bardzo czytelne.

P
Pozdrawiam!

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2016, 12:02:03 am »
Cześć i dzięki za fachową poradę.
Tutaj masz rację z dwoma różnymi długościami jak się ustawia wędki obok siebie to szczytówki nie przeszkadzają sobie.
Znalazłem taką ofertę w Fosters of birmingham:
Drennan Red Range 9ft6 Mini Carp Feeder Rod (Part No: RMRMCF096) - czy to ta twoja.
Z podobnych co byś powiedział na te dwie oferty (na targach sobie je pooglądam ale twoja opinia się liczy bo masz doświadczenie):
1) Shimano  Aernos Winckle Picker Rod - 9ft
2) Shimano Vengeance Winckle Picker 9ft Rod
3) Maver Powerlite SX 9ft 2 Piece Feeder Rod

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2016, 09:12:00 pm »
Co do pickerów które wymieniasz, wszystkie są dobre :-) Ale najlepszy Aernos, fajny blank i jakość - na tego bym się zdecydował.

A ten Drennan to dokładnie model który łowię :)
Pozdrawiam!

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2016, 10:25:37 pm »
Dzięki Luk
Jeśli chodzi o pierwszego pickera to zamówiłem sobie z Fosters ze zniżką właśnie tego Drennana, bo jednak mam zaufanie do tej firmy mimo że to nie jest ich najwyższy model (czasami niższy model bardzo dobrej firmy jest lepszy od najwyższego ale od średniej firmy).
Na Twoich filmach fajnie pracuje i widać że to sam przyjemność nim łowić.
Pozdrawiam i dzięki

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2016, 10:44:32 pm »
Będziesz zadowolony!  ;D Ja złamałem szczytówkę 1 oz i łowię z 2 oz, na zimę jednak lepsza jest ta słabsza... Teraz rozszerzam flotę Drennanowskich kijów, strasznie podobają mi się kije z serii 7. Co ważne - mają wymienne szczytówki - dzięki czemu można się dopasować dobrze. Jeżeli kiedys byś szukał jakiś - polecam tę serię, naprawdę klasa! To czego Drennanowi brakuje to pickerów właśnie, tu mają słaby wybór...

Pozdrawiam!

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2016, 11:04:28 pm »
Dzięki
Też tak myślę że będę zadowolony, kiedyś oglądałem ich wędki w sklepie i spodobała mi się seria Puddle Chucker.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2016, 07:07:37 am wysłana przez peter0603 »

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2016, 10:39:43 pm »
Cześć  Luk
Bardzo zainteresowały mnie Twoje filmy w których szeroko prezentujesz feedery i pickery i różne ich kombinacje (method, pellet, koszyk na biłe robaki, klasyczny koszyk zanętowy).
Generalnie drgająca jest to fajna metoda połowu ryb i bardzo relaksująca.
Sam mam zarówno feeder 3,6m do 90g jak i picker Drennan Mini carp feeder 2,7m (taki jak Twój).
W samym feederze mam 5 różnych szczytówek, w pickerze jak wiesz są 2.
W feederze są 2 szczytówki szklane i 3 z włókna węglowego i mają różną krzywą ugięcia jak na załączonym obrazku.
Czasami mam dylemat jaką szczytówkę wybrać (nie mam zbyt dużego doświadczenia w feederze).
Dlatego zwracam się do Ciebie jako kolegi z bardzo dużym doświadczeniem i zamiłowaniem do tej metody abyś zrobił na forum mini/albo maxi wykład lub jeszcze lepiej film gdzie, jak i dlaczego wybiera się szczytówkę szklaną lub węglową i jakiej mocy do jakich warunków, głębokości itp.
Czym w praktyce różni się szczytówka szklana od węglowej (z punktu widzenia praktycznego dla wędkarza)
Myślę że będzie wielu zainteresowanych Twoimi poradami w tej materii.
Z góry dziękuję i do zobaczenia.
Piotr
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 10:42:33 pm wysłana przez peter0603 »

Offline kudlaty1

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2016, 10:44:12 pm »
Dobry temat.jestem za ;D

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2016, 12:49:38 am »
Jeżeli chodzi o szczytówki do feederów, to produkuje się je z dwóch materiałów - w z włókna węglowego i szklanego. Te pierwsze są mocniejsze i sztywniejsze, i uzywa sie ich do 'mocniejszego' łowienia. Mają zazwyczaj od 2 do 6 oz (krzywą ugięcia), zapewniają dalsze zarzuty. Szczytówki 'szklane' natomiast sa bardziej miękkie i bardziej spolegliwe, tych używa sie głównie na wodach stojących, bardzo dobrze pokazują brania lub wskazania, zwłaszcza zimą stosuje sie najcieńsze z nich. Występują w wersjach od 1/4 uncji do 2 (czasem może i więcej).

Szczytówki które masz na zdjęciu można poznać po końcówkach - szklane maja białe zakończenia, węglówki ciemnoszare lub czarne.

Wiele zależy od samego kija - wielu wędkarzy boi się o szczytówkę, że ta się połamie jeżeli użyją podajnika np. 45 gram do delikatnego kija. Ale szczytówka tak naprawdę wskazuje brania, za akcję odpowiedzialna jest dalsza część blanku. W moim Garbolino 2.70 metra używam i 60 gramów - i da się zarzucać, przy szklanej szczytówce 3/4 oz.

Warto sprawdzać jakie mamy duże przelotki, jeżeli bardzo małe - mamy do czynienia z czułymi, nie przeznaczonymi do dalszych zarzutów, natomiast z większymi - umożliwiają dalsze zarzuty.

W UK trzeba uwazać na oznaczenia wędek, dlatego, że często nazwa Method Feeder oznacza łowienie z zestawem samozacinającym, dającym agresywne brania. Kij długi będzie wyposażony w szczytówki od 2 do 4 oz, krótszy od 1.5 do 3 oz. Jeżeli takim feederem chcemy łowić zimą - nie pokaże on  nam dobrze najdelikatniejszych brań. Zwykły feeder natomiast jest bardziej przewidziany do różnych zestawów, w tym z koszykiem na pętli lub troku, gdzie ryba branie przekazuje na szczytówkę (samozacięcie też występuje).

Czasami spotkać można szczytówki w białym kolorze. Są to zazwyczaj mocne węglowe szczytówki do łowienia na rzekach, głównie kleni i brzan. Ryby te najlepiej biorą o zmroku, biały kolor ma za zadanie ułatwienie obserwacji samej szczytówki.

Oczywiście szczytówki trzeba dobierać tez do fali, te najczulsze źle znoszą falowanie wody, lepiej jest założyć mocniejszą, wtedy drgania są tłumione.

Ogólnie w UK podstawą teraz jest dawanie do kijów szczytówek 1 i 2 oz, to taki uniwersalny zestaw, praktycznie do wszystkiego. Kije rzeczne mają mocniejsze szczytówki, zwłaszcza kije brzanowe. Wędki typu bomb natomiast, są delikatne (ale dają radę i dużym karpiom) - i służą do łowienia wtedy kiedy trzeba szukać ryb, miękkie szczytówki pokazują każde muśnięcie zestawu. Im dłuższy kij, ty powinien mieć mocniejsze szczytówki. Nie da się dobrze zarzucać daleko, jeżeli mamy miękką szczytówkę, przy zarzucie wędka nie 'oddaje' tyle ile powinna. Dlatego feedery odległościowe są sztywne, mają większe przelotki (szczytówka też), natomiast krótkie pickery zazwyczaj maja akcje progresywną i paraboliczne ugięcie, przelotki są zaś malutkie. Ryby holowane z daleka maja amortyzację długiego odcinka żyłki, natomiast przy bliskich zarzutach krótki picker sam się wygina, amortyzując. Dlatego wybierając wędkę myślmy o jej przeznaczeniu i odległościach na których łowimy. Nazwy mogą być mylące - więc patrzmy na moc szczytówek właśnie.

Zastosowanie szczytówek

1/4-1 oz  Łowienie delikatne, szukanie ryb, bomb fishing - wody stojące
1-2 oz - łowienie 'normalne' - koszyk, Metoda, bomb - wody stojące
3 - 4 oz - wody stojące na długim dystansie, Metoda, rzeki o słabym i średnim uciągu
6 oz - rzeki o mocnym uciągu

Pozdrawiam!

Offline pearch87

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2016, 07:21:24 am »
Dobry temat sam jestwm na etapie szukania pickera.  Co do szczytowek nie mam aż takiego problemu bo temat znam i Luk go świetnie opisał.  Mnie akurat w tym temacie Bardziej interesuje: jaka długość jest bardziej uniwersalna 9 czy 10 ft?
Jakiej firmy pickera byś polecił?  Chodzi mi o coś fajnego tak do 100£ max ale żeby miał duże możliwości.  Chodzi oczywiście o pickera pod komercje głównie i może kanał.  Chodzi p to co opisałeś poniekąd czyli żeby był czuły ale żeby nie bał się karpia większego bo takie mi się ostatnio często trafiały jako przylow

Offline Dawid

• Jr. Member
  • **
  • Jedziemy Na Ryby Youtube
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2016, 08:48:30 pm »
Dzisiaj doszedł do mnie Garbolino Challenger 9ft Picker ,mam maxima 10ft. Kupiony jako szczytówkowa alternatywa i powiem wam ze jest to prawdziwy rarytas :D  Akcja jak maxim tyle że sam blank szybciej wraca do pierwotnej postaci, porównywałem z 10ft maximem więc może nie jest to dokladna informacja, ale jestem bardzo pozytwynie zaskoczony bo precisiony mi nie podeszly zbytnio. Jesli szukacie starego nowego maxima to challanger to wasza odpowiedz !!

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2016, 10:06:33 am »
Ile dałeś?
Pozdrawiam!

Offline Dawid

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2016, 12:49:34 pm »
44 funty plus przesyłka

Offline Aleks

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2016, 01:47:03 pm »
A czy byłoby możliwe założyć mocniejszą szczytówkę 4oz do kija który w zestawie ma najmocniejszą 2oz?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk