Autor Wątek: Kołowrotek + Kijek do heavy spinning - casting  (Przeczytany 4195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SpinKris

• Hero Member
Kołowrotek + Kijek do heavy spinning - casting
« dnia: Grudzień 22, 2015, 07:27:01 pm »
Jak w temacie  szukam  mocarza ;)
Panowie możecie coś polecić bo chyba Penn Battle II szybko się skoczy  :o  nie nadaje się.
Będę łowił przetainami po 80-200g 
Kijek  do 100-200 gram  ;) przesadziłem?  chyba nie  :P

Będę też używał jorków, Polecają mi tego kijka wiecie coś o nim? On jest 30-80g ale śmiało można nim rzucić 150g
 http://www.ebay.co.uk/itm/141841197236?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=440970227152&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 10:44:02 am wysłana przez SpinKris »
C&R > Postępowanie wg. tej zasady, tworzy wędkarza sportowcem , który wędkarskich wyników nie przelicza na kilogramy ryb w zamrażarce lecz woli trofea w postaci zdjęć z rybami, które w pełni sił odpływają z jego rąk...
https://www.facebook.com/SpinKris-Fishing-Team-963747093686409/

Offline Mario

• Sr. Member
Odp: Kołowrotek + Kijek do heavy spinning
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2015, 08:05:22 pm »
Pomysl nad castingiem.  ;)

Offline Brygiel

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2015, 09:06:07 pm »
Znajomi łowiący tak ciężko penna slammera 360 i spinfishera 3500 polecają,też coś z tych dwóch będę zakupywał.Pamiętaj tylko,że przy tych młynkach i takich przynętach linka nie może być zbyt cienka.

Offline SpinKris

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2015, 09:18:28 pm »
Pomysl nad castingiem.  ;)

Nom jest taka opcja ale co byś Mario polecił ?  jaki zestaw kastingowy? bo na rynku tego tyle ze samego czytanie będę miał na pół roku, wiec wole z korzystać z rad ludzi bardziej w temacie doświadczonych. co nie znaczy że nie poczytam ;)

Znajomi łowiący tak ciężko penna slammera 360 i spinfishera 3500 polecają,też coś z tych dwóch będę zakupywał.Pamiętaj tylko,że przy tych młynkach i takich przynętach linka nie może być zbyt cienka.

Znam te młynki ;) ale pomyśle
C&R > Postępowanie wg. tej zasady, tworzy wędkarza sportowcem , który wędkarskich wyników nie przelicza na kilogramy ryb w zamrażarce lecz woli trofea w postaci zdjęć z rybami, które w pełni sił odpływają z jego rąk...

Offline Mario

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2015, 11:09:41 pm »
Z castingiem to jest inna sprawa. Musisz isc do sklepu..... przede wszystkim dobrac sobie dlugosc kija...... ja jestem wysoki (1.90m) a kija wybralem 1.80m..... bo taki najlepiej mi lezy i najlepiej sie nim manewruje.
Nastepnie dobierasz C.W. w zaleznosci od wielkosci przynet jakie bedziesz stosowal. Jesli maja to byc do 200gr to znajdz kija do 150gr C.W. i da rade. Nie polece Ci zadnego konkretnego bo sam nie siedze w tym temacie zbyt dlugo.
Kolowrotek.... oczywiscie multiplikator.......... z mojego doswiadczenia wiem ze do tak ciezkich przynet dobrze sparawdza sie Abu Garcia Ambassador. Nie kupuj niskoprofilowych, te sa dobre ale zdecydowanie do lzejszego lowienia.

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2015, 12:46:03 am »
Kris tutaj to niestety musisz sam dobrać wędkę do siebie, czy 1,8m czy trochę dłuższą 1,95m. Musisz się liczyć z tym że możesz kupić wędkę która ci będzie w sklepie leżała a jak zaczniesz rzucać to stwierdzisz że nie pasuje ci i będziesz wymieniał  na: albo dłuższą albo krótszą, lub o innym ciężarze rzutowym. Jak tak miałem/; wymieniłem 3 wędki castingowe zanim dobrałem sobie długość jaka mi pasuje do mojego wzrostu i ręki (pamiętaj że wędką castingową na ogół wykonujesz rychy do dołu wprawiając jerk w ruch na boki a następnie podciągasz wędkę do góry z jednoczesnym zwijaniem luzu).
Dlatego z praktycznego punktu widzenia wędki castingowe kupowałem w Bobco Tackle bo u nich możesz wędkę używaną za niestety pół ceny wymienić na nową (praktycznie inne sklepy doradzą ci sprzedać na Ebayu).
Jeśli chodzi o ciężki casting to jak Mario napisał tylko multik okrągły bo tylko jego bebechy wytrzymają naprawdę ciężką orkę; inne zajedziesz jak Penna. A z tych bym chyba optował za Abu Garcia, oni mają wieloletnie doświadczenie w tym sprzęcie.
Do lżejszego castingu możesz niskoprofilowy. Ja mam 3 wędki 1,95m do 18g (SG finnezze 3-18g i multik Abu Garcia Revo na prawą rękę- łowię jak na filmach amerykańskich z przekładaniem wędki). Druga to SG 20-60g i multik Shimano Caean i ostania to dragon 40-80g i na razie nie ma multika (planuje coś ze stajni legendarnej marki Lew's- to na ich rynku legendarna firma słynąca z niezawodności; planuje ściągnąć z francuskiej strony Pecheur jak stanieją bo na dzień dzisiejszy kurs jest wysoki i cena poszła o 50 funtów s tosunku do tego jak była kilka miesięcy temu).
A i pamiętaj że multikiem na ogół rzucasz bliżej niż spinningiem.

Offline JAARO

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2015, 07:51:49 am »
Nie wiem czy to chodzi o mój wzrost,190cm czy o coś innego ale ja nie moge łowić krótszym castingiem niż 270m,poprostu krótki kij o dużym wyrzucie praktycznie nie ma ugięcia przez co cieżko jest wyrzucić przynętę na przyzwoitą odległość ,polecam wędki savagera MPP casting

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
C&R

Offline Mario

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:00:15 am »
Ja w przeciwiwnstwie do Jarka uwazam ze kij castingowy musi byc sztywny, zwlaszcza do ciezkich przynet. Jesli wyobrazimy sobie szaprniecie 150gr przyneta i uginajacym sie przy tym kiju to wydaje mi sie ze nie wprawi jej odpowiedni ruch.
A co do dalekich rzutow...... cos w tym jest Jarek ale czy zazwyczaj nie lowimy castingiem na lodce gdzie mozna nia niemal wszedzie podplynac?  Wtedy nie zalezy  am na dlugich rzutach...... bardzie bym sie skupil na odpowiednim prowadzeniu przynety......  co w przypadku lowienia jerkami 120gr + nie jest wcale latwe.

Oczywiscie to tylko moje zdanie, sam sie dopiero ucze i jeszcze wiele przedemna.

Offline JAARO

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:20:47 am »
Może i krotki kij jest lepszy na łódce ale mi nie spasował,najlepiej mieć dwa zestawy i próbować ,z brzegu zdecydowanie dłuższy casting jeśli chcemy dalej rzucać ,180gr kij nie wygina sie jak pstragowe UL ale delikatnie sie ładuje moim zdaniem lepiej niż krotki

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
C&R

Offline SpinKris

• Hero Member
Odp: Kołowrotek + Kijek do heavy spinning a nawet casting
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:43:24 am »
Dzięki panowie za cenne info  ;)

Peter konkretnie  8)
Mario trochę za drogi dla mnie na chwile obecna  :'(
http://www.ebay.co.uk/itm/Abu-Garcia-Abu-Garcia-reel-Ambassador-5501CA-factory-tune-From-Japan-/272072726056?hash=item3f58cc5628:g:doIAAOSwHQ9WaUeE

Powiem szczerze ze teraz mam dylemat i to nie mały....  ::)

Nasuwa się  pytanie:
Do tego castingu tak jak na filmie polecają średni zestaw na początek. Ale czy średni uciągnie raczej nie, więc  będę  pikował w ciężki ale jak widziałem  ceny sprzętu to trochę mnie to odepchnęło :( od castingu,  znacie  jakieś  rozsądne rozwiązanie? co bym nie poszedł z torbami bo już wydałem przez te  2-3 miechy jakieś 2tys i zaczyna się kumite z żoną  wrrrr kobieta ma racje  powinienem  taki nawał zakupów złorzeczy czasowo ale  jak ja patrze co się dzieje na wodzie no to ................. ;)

Ale mi zależy na dużych szczupakach,  dlaczego (pisze dużych) i o co mi chodzi już pisze.
Wody na których łowiłem 2 miesiące tamu na przynęty które posiadam, siadały szczupaki  często 80-90-100cm na chwile obecna z tych samych wód wyciągam tylko jacki :( stąd  powód zakupy sprzętu jak w temacie, bo myślę jednak że powodem jest wybredność szczupaka co do wielkości przynęty. Przekonałem się  na wodzie wielokrotnie  widząc co się dzieje, żerujące duże szczupaki rzucające się przy moim pegu  nie chcą brać po wrzucaniu przynęty, z tego samego miejsca  gdzie szaleje krokodyl wyciągam jacka,  wiem jack szybszy..... od krokodyla ale.... miałem przypadek  że  zacinając jacka  podpłyną spory szczupak i przyglądał się jak go  holuje, już przy samym pegu widząc to zamiast  zając się dalej holem jacka  zdębiałem (piękny widok) no i szczupaczek się wypiął a ten duży jak rakieta  ruszył za tym jack'em. Więc myślę że jak by była duża przynęta, to duży szczupak by do niej ostro wystartował odpychając atak jacka. Drga sytuacja bardzo podobna tyle że  duży szczupak nie przypłyną patrzeć tylko od razu walnął w jacka,  Którego dość mocno złapał i po walce ze mną   uciekł, a z jacka został rozszarpany dogorywający trup. Więc ja wyjąłem tego pływającego jack  który mi spad z kija bo pysk miał zmasakrowany myśląc ze mu w jakiś sposób pomogę, ale niestety bez szans. Więc  wywaliłem  biednego malucha do wody, po jakiś 2min  wyskakuje krokodyl i zabiera jacka, Jack miał jakieś dobre 55cm i nie chudy.
Dlatego chcę tam sprawdzi  bardzo duże przynęty  ;) żałuje że nie mam kamery :( ale i to niedługo zakupie to będę pokazywał takie akcje a powiem że  jest ich sporo.... ;)

Mam prośbę jak by ktoś  mógł polecić jakiś  dobry nie drogi multiplikator z korba po lewej stronie  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 11:02:12 am wysłana przez SpinKris »

Offline Brygiel

• Członkowie PAA
  • Full Member
Odp: Kołowrotek + Kijek do heavy spinning - casting
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:47:24 am »
Nie wszędzie można popływać łódką. ..jerkuje na jeziorze gdzie tylko rzuty 70 metrowe dają rybe na pierwszych kilkunastu metrach prowadzenia,bliżej ich nie ma a brodzic też nie wolno.stereotypy można naginac bo jerkuje kijem 3 metrowym i zasięg przynęty nam naprawdę konkretny.

Sent from my GT-S7275R using Tapatalk

Offline SpinKris

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2015, 11:01:39 am »

Ja z łydki nie łowie  ;)
No chyba że od przyszłego sezonu bo mam zamiar się konkretnie przyjrzeć tej wodzie  Hornsea,East Yorkshire HU18 1AX,Wielka Brytania, oczywiście jak znajdę kompana, samemu  odpada nie jestem samotnikiem żeby siedzieć na łodzi 15h i nie mieć się do kogo odezwać ;)

Co myślicie o takim zestawie na początek taki mały mix  spina z castem

Młynek Penn Spinfisher SSV4500
http://www.ebay.co.uk/itm/Penn-Spinfisher-SSV4500-Spinning-Fishing-Reel-BRAND-NEW-at-Ottos-Tackle-World-/271492895877?hash=item3f363cd485:g:9~oAAOSwymxVNfTq

Kijek Savage Gear TITANIUM  30-80g  długość 9'
http://www.ebay.co.uk/itm/141841197236?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=440970227152&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 11:11:02 am wysłana przez SpinKris »

Offline peter0603

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2015, 05:23:14 pm »
Kris jak nie bedziesz korzystać z łodzi to daj se spokój z castem bo nie będziesz wcale rzucał dalej, wręcz myślę że bliżej.  A poza tym to wydasz kilkaset funtów na sprzęt który może ci nie podejść.  Multik abu garcia ambassador c3 lub c4 to około 99 funtów ted carrer w preston), wedka castingowa to 50-100 funtów i jeszcze dodaj ze dwie szpule plecionki zanim się komfortowo nauczysz rzucać (na początku częste brody lub zerwania przynęt).
solidny kołowrotek spiningowy wędka do 60-80g. I nie bawilbym się w te penny nie wiem dlaczego chcesz coś co ma przełożenie 6.2:1i po prostu nie nadaje sie do bardzo ciężkich przynęt, zajeździsz go jak tego poprzedniego penna. Szukaj coś co ma niskie przełożenie 4,7:1 4:8:1 (na przyklad polski dragon fishmaker 2 Ti ma 4,4:1 slimakowy posuw szpuli i na pewno wytrzyma dużo.  Z tymi szybkimi kolowrotkami do ciezkich przynet to tak jakbyś chciał ciągnąć naczepy TIR-a samochodem osobowym.

Offline SpinKris

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2015, 07:47:29 pm »
Z tym penn'em to faktycznie nie spojrzałem na przełożenie ale czytałem że są bardzo wytrzymałe tym się sugerowałem.  ;)

A ten SG Tytanium + ten dragon będzie si?

BTW
Ja tego peena nie mogłem zajechałem przynętami po 20-30g  łowiąc nim możne 20x on był jakiś od początku trafiony ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2015, 07:54:56 pm wysłana przez SpinKris »

Offline Brygiel

• Członkowie PAA
  • Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2015, 08:32:35 pm »
Jak pod taką ciężką orkę to za drogi moim zdaniem.... Ten MPP w wersji do 120g jest spoko ciężki sumowy troll na Ebro zaliczył i nawet nie pisnoł 2,74 kupisz do 120g i możesz miotać cegłami...   http://www.northeasttackle.co.uk/pike-fishing-tackle-c15/rods-c69/savage-gear-mpp-predator-spinning-rods-p1487/s4336?gclid=Cj0KEQiAqemzBRDh2vGKmMnqoegBEiQAqJPuyIroVinAw0Q0dw_BGZ4oM5b0D3Sm0f1xsSEDRpXqfx8aAlAm8P8HAQ