Autor Wątek: Plecionka na okonia  (Przeczytany 600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JAARO

• Członkowie PAA
  • Full Member
Plecionka na okonia
« dnia: Listopad 04, 2015, 10:01:28 am »
Jaka pletka na okonia?czy może NanoFil?
C&R

Offline SpinKris

• Hero Member
Odp: Plecionka na okonia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2015, 10:11:36 am »
Ja się skusze chyba na nanofila jeszcze poczytam o plecionkach, ale z tego co już wyczytałem to ludzie  preferują żyłki ;p

http://www.wkra-fishing.pl/artykuly/okonie/zylka_plecionka.html
C&R > Postępowanie wg. tej zasady, tworzy wędkarza sportowcem , który wędkarskich wyników nie przelicza na kilogramy ryb w zamrażarce lecz woli trofea w postaci zdjęć z rybami, które w pełni sił odpływają z jego rąk...
https://www.facebook.com/SpinKris-Fishing-Team-963747093686409/

Offline Hubert-PAA

• Członkowie Zarządu
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2015, 10:21:35 am »
Ciekawym argumentem w atykule jest rzekome rozrywanie pyszczkow... tak jak by to miało znaczenie na patelni...☺

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Offline SpinKris

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2015, 10:24:28 am »
Chyba  nie miał na myśli patelniarzy, dobrze ze wspomniał o zakwaszeniu organizmu ryby  ;)
C&R > Postępowanie wg. tej zasady, tworzy wędkarza sportowcem , który wędkarskich wyników nie przelicza na kilogramy ryb w zamrażarce lecz woli trofea w postaci zdjęć z rybami, które w pełni sił odpływają z jego rąk...

Offline KubaT

• Administrator
  • Hero Member
  • KubaT - Bracknell
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2015, 10:29:26 am »
Nanofil, zylka okoniowa, jak bedziesz lapal na paprochy.
Plecionka plącze sie przy czestym zarzucaniu i pozrządnym zwijaniu . Jezeli nie ma oporu przy sciaganiu, plecionka nie nawija sie odpowiednio i przez to ze nie jest slika jak nanofill lub zylka sciaga sie ze szpuli jak szalona. A nie ma jak po kazdym lapaniu odcinac po 20 metrow poplatanej plecionki  >:(

Jeżeli łapiesz na cieżkie głowki (np. rzeka) plecionka albo nanofil. Tu juz nie mam roznicy. Zylka troszke lipa bo zawsze sie rozciaga nawet ta okoniowa. I brania mogą w takiej wodzie być mniej odczuwalne.
PAA - Service Administrator
Jezeli masz jakis problem z forum lub strona. Napisz do mnie.

Offline Hubert-PAA

• Członkowie Zarządu
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2015, 12:10:32 pm »
Zylka czy plecionka na okonie zalezy od sposobu lowienia i zestawu.
Lowiac wedka typu "wklejka" nie wyobrazam sobie lowienie na zylke. Wedka tak kostrukcyjnie sluzy do pokazywania najdelikatniejszych bran i niejako "samozacinania" ich. Tylko plecionka jest wstanie przeniesc kazdy kontakt z przyneta na taka wedke.
Jezeli natomiast lowimy "miekka" wedka w nurcie rzeki i uzywamy malych obrotowych przynet czy woblerów mozemy zauwazyc ze zylka bedzie bardziej przydatna i efektywna.
Osobiscie próbowalem obydwu opcji przy lowieniu kleni. Musze powiedziec ze przy opcji z zylka ponad 90% ryb zostalo zacietych i wyjetych gdzie przy plecionce mialem jakies 30% spadów. Ale za nic w swiecie nie zamienilbym holu 50cm+ klenia na plecionce w porównaniu do zylki. Lowiac na zylke mialem wrazenie ze ryby sa mniejsze i nie walcza, po powrocie na plecionke pierwsze uderzenie klenia malo nie wyrwalo mi kija z reki , to jest dopiero jazda...
Jezeli chodzi o nanofil to uzywalem go przez caly ostatni sezon tak na okonia jak i szczupaka. Dobierajac odpowiednia srednice i wytrzymalosc do ryb jakie zamierzamy lapac , mnie osobiscie pasuje bardziej niz kazda inna plecionka. Wydluza rzut o 20-30% i dla przykladu na Sonning jest to dystans , który czesto robi róznice. Legendy odnosnie strzelania na wezlach sa raczej mocno przesadzone a z drugiej strony wezel jest miejscem , w którym chcialbym zeby pekala linka jezeli juz musi.
Czasami trzeba podciac koncówke bo faktycznie si strzepi ale nie ma tragedii. Wlasnie zamawiam kilka szpulek na zime ;)

Offline SpinKris

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2015, 03:51:17 pm »
Dokładnie tak jak mówisz Hubert... ;)
Dodam jeszcze że  żyłka amortyzuje,  poprzez swoja rozciągliwość wybacza błędy i mniej doświadczony wędkarz będzie miał łatwiej z wyholowaniem ryby. Co do czucia na wędce to są takie wędziska co pomagają  w holu nie mecząc tak wędkarza jak np Okuma Black rok i takie jak np   Dragon Viper  Rapid 30 którym po wyholowaniu 10kg szczupaka zmusi cię do odpoczynku :) mowie tu to tej samej długości  i ty,m samym C.W.
Dwie wędki o tych samych parametrach a całkiem inne doznania wędkarskie  :)

Ps.
Według mnie nanofil to nie docenione i mocno skrytykowane wódo  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2015, 03:54:16 pm wysłana przez SpinKris »