Autor Wątek: Feder na rzekę - jaki kij?  (Przeczytany 13346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KubaT

• Administrator
  • Hero Member
  • KubaT - Bracknell
Feder na rzekę - jaki kij?
« dnia: Maj 12, 2015, 02:19:02 pm »
Hey.
Jak ze zbliżają się zawody brzanowe organizowane przez Mario na Trencie, chciałbym abyście mi pomogli w doborze kija na taka rzekę i na taka rybę. Muszę napomnieć ze zupełnie jestem  w temacie zielony.
Co wiem ze rzeki takie maja duży uciag i stosuje sie ciezkie kosze, do 200gr.
Teraz jaka wędkę pod to wybrać? Nie do końca rozumiem przelicznik na uncję, krótkie wyjaśnie nie, tutaj please.

Help please?
PAA - Service Administrator
Jezeli masz jakis problem z forum lub strona. Napisz do mnie.

Offline CNCRob

• Jr. Member
  • **
Odp: Feder na rzekę - jaki kij?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2015, 02:44:52 pm »
Sam się podpinam  pod pytanie bo prędzej czy później zacznę polować na brzane na severn, rzeka pod domem a w ogóle na nią nie jeżdżę.

Offline maniek

• Członkowie PAA
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2015, 04:07:28 pm »
no panowie kij musi być mocny ;) kij brzanowy różni sie od feedera tym że ma inna parabole ugiecia,wieksze przelotki inaczej rozmieszczone, dluższą rękojeść,KUBA T  nie spotkałem sie jeszcze z 200 gramowymi koszykami.na trenta wystarczy 120gr takie robi GURU 4oz,3oz,2oz,1oz te 4oz są 120gr i wiekrzych już chyba nie ma.przerabiałem koszyki z Drennana,Koruma,ale oni tak cieżkich koszyków nie robią.co do kija ja mam  GREYS PRODIGY TX 12ft zajebisty kijek można nim czołg wyciągać z wody,a do tego swietna praca.Korum ma fajne kije brzanowe,również wytrzymałe.Kij na brzane musi być mocny,bo jak zapirdzieli taka z 5kg to jakbyś torpede zaczepił ;Dco za moc,to moja najukochańsza ryba i najsilniejsza moim zdaniem. CNCRob kolego taka rzeka piękna i brzany które w niej pływają,ja bym tam spal codziennie w sezonie brzanowym. Jak złowicie to sie zarazicie ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2015, 04:33:11 pm wysłana przez maniek »

Offline KubaT

• Administrator
  • Hero Member
  • KubaT - Bracknell
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2015, 04:51:00 pm »
Sam się podpinam  pod pytanie bo prędzej czy później zacznę polować na brzane na severn, rzeka pod domem a w ogóle na nią nie jeżdżę.
Juz cie nie lubie Rob ;) - a tak na prawde to zazdroszcze , takiej rzeki po nosem.

dluższą rękojeść,KUBA T  nie spotkałem sie jeszcze z 200 gramowymi koszykami.na trenta wystarczy 120gr takie robi GURU 4oz,3oz,2oz,1oz te 4oz są 120gr i wiekrzych już chyba nie ma.

Ja tez sie nie spotkalem dlatego przesadzielem troszke z tymi 200 gr. ale 120 gr miesci sie w przedziale do 200gr ;)
PAA - Service Administrator
Jezeli masz jakis problem z forum lub strona. Napisz do mnie.

Offline maniek

• Członkowie PAA
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2015, 04:57:07 pm »
a no mieści sie mieści ;D

Offline CNCRob

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2015, 05:05:55 pm »
A wędka karpiowa? Nada się?

Offline CNCRob

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2015, 05:10:26 pm »
Juz cie nie lubie Rob ;) - a tak na prawde to zazdroszcze , takiej rzeki po nosem.

Problem jest taki, że z rzekami nie mam żadnego doświadczenia. Próbowałem raz usiasc  to splawik mi uciekał a gruntowka  uciekała 3 stoiska dalej. Nie mowie juz o zanecaniu  :) musiałbym się wybrać z kimś kto zna rzeki i techniki na nich.

Offline maniek

• Członkowie PAA
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2015, 05:17:16 pm »
szczerze powiem że nie wiem. wydaje mi sie ,że będzie zbyt twarda,ale nigdy nie łowilem karpiówką brzan.brzanowa wędka ma to do siebie,że czujesz jak ryba próbuje wejść w kamienie,gronżele, a to pozwala na szybką reakcje.uwierz po jednym porządnym dniu mam siniaka na udzie od podpierania wędki,bo samą reką trzymać wędke z konkretnną brzana nie jest lekko. JESLI MASZ OCHOTE TO JA CHETNIE PRZYJADE W SEZONIE MAM NIE DALEKO AŻ TAK I POKAŻE TO CO UMIM :P

Offline kudlaty1

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 12, 2015, 05:51:03 pm »
Ja tam na zawody brzanowe biore karpiowki.Wychodze z zalozenia,ze jesli kij mogl wyciagac dwucyfrowki to na rzece spokojnie sobie poradzi.Tym bardziej,ze koszyk 120gr wypeniony zarciem wazy duzo wiecej i kij musi byc mocny.Takie jest moje zdanie.pozdro

Offline Szymon82

• Hero Member
  • Nie szaty zdobią człowieka.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2015, 06:00:25 pm »
Ja podobnie jak koledzy wyżej mogę polecić kije karpiowe.  Miejsce gdzie będą odbywać się zawody ma duży dość nurt i potrzebne będą koszyki z obciążeniem ok 140-180g. Łowienie  w takim nurcie wymaga mocnego kija oraz żyłki... W lipcu wybieram się tam na ryby więc jeśli ktoś będzie miał ochotę poćwiczyć to zapraszam na wspólne wędkowanie.
C&R

Offline CNCRob

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2015, 06:21:10 pm »
Maniek z wielką przyjemnością umowie się kiedyś na wspólne wędkowanie i naukę :) musimy się tylko zgrać z terminem bo moja kobita w sierpniu rodzi wiec nie potrafię powiedzieć na dziś jak to będzie :)

Offline maniek

• Członkowie PAA
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2015, 06:25:21 pm »
Bardzo chętnie wybiorę sie z Kolegami na jakąś wyprawe :D

Offline maniek

• Członkowie PAA
  • Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2015, 06:30:48 pm »
co do kiji karpiowych to tak jak pisałem,nigdy karpiówkami nie łowiłem na rzece,więc nie wiem.podałem tylko swoje spostrzeżenia ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2015, 06:37:57 pm wysłana przez maniek »

Offline Szymon82

• Hero Member
  • Nie szaty zdobią człowieka.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2015, 07:16:32 pm »
To Panowie trzeba bedzie sie zgadac i wyskoczyc wspolnie :) Mozna rowniez zarezerwowac stanowiska dobre :) (Jak dobrze pamietam 10 miejscowek to ok 50f ) Wiec nie jest to duzo na 3-5 osob :) a ma sie pewne miejsce :)
C&R

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Hero Member
  • Wędkarstwo, wędkarstwo i jeszcze raz wędkarstwo...
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2015, 08:47:39 pm »
Kij brzanowy ma inną akcję, jest inaczej zbudowany niż karpiówka. Ma zmodyfikowany dolnik, trochę krótszy i ma korek, ponieważ nie ma mowy tutaj o holu siłowym i liczy się wygoda i mocne trzymanie wędki, zwłaszcza wilgotnej. Zbyt gruba żyłka to duży minus tak na marginesie, dlatego trzeba finezji...

Kij brzanowy wyrzuca spore ciężary i jest sztywny, ale przy holu ryby staje się miękki i ma akcję semi through. Dziękki swojej miękkości dobrze reaguje na nagłe zrywy brzan, a odjazd spod podbieraka to norma.

Brzanówka ma dużo przelotek i białą szczytówkę, dobrze widoczną w nocy.

Karpiówka też się nada. Trzeba tylko ostrożnie holować rybę i uważać nna hamulec. Łatwo rybę stracić przy sztywniejszym kiju, krecioł musi dobrze ogarniać odjazdy rybek.

Na Trent dobre są kije 3.90 metra jakby co, co do koszyków to 90 gram to ciut mało, 120 jest idealną wagą.
Pozdrawiam!