Autor Wątek: Mata i Podbierak  (Przeczytany 1046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Mrowinski

• Newbie
  • *
Mata i Podbierak
« dnia: Marzec 28, 2015, 12:38:27 am »
Panowie kazdy zaczynajac karpiowanie pisze o sprzecie czyli wedki, krecioly, namioty itg. ale nikt tak naprawde nie mysli o bezpieczenstwie ryb. Podstawowym wyposarzeniem karpiarza i obowiazkiem jest mata kariowa i podbierak. Bez tego nie mozemy lowic na zadnych wodach... Bezpieczenstwo ryb jest najwazniejsza kwestia zwiazana z karpiowaniem :) Jesli macie jakies pytania odnosnie tego sprzetu bardzo chetnie wam odpowiem i doradze co jest najlepsze na rynku i jakich bledow nie popelniac podczas pierwszych zakupow sprzetu...

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Administrator
  • Hero Member
  • Wędkarstwo, wędkarstwo i jeszcze raz wędkarstwo...
    • Spławik i Grunt
Odp: Mata i Podbierak
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2015, 07:09:50 am »
Ja mam pytenie odnośnie najtańszej maty - jaka chyba jest beanie mat czyli cos takiego:

Mam właśnie taką i niby jest OK, ale jakoś mnie do końca nie przekonuje. Czy są jakies łowiska 'krzywo' patrzące sie na takie maty i co sami karpiarze o nich sądzą?
Pozdrawiam!

Offline kubańczyk

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2015, 07:37:42 am »
miałem kiedyś matę takiej konstrukcji , i jedyny minus to jak samemu robiłem zdjęcia ze statywu to czasem karp potrafił sie ześlizgnąć jak ustawiałem aparat ,myślę że krzywo nikt się nie będzie patrzył bo to nie rewia mody mata jest mata ważne żeby była duża. A na dłuższe zasiadki polecam jakąś matę w wersji cradle sam taką posiadam i dopiero teraz widzę po latach że tego mi brakowało wcześniej, tak jak Marcin napisał wcześniej bezpieczeństwo ryb jest priorytetem :)

Offline Marcin Mrowinski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2015, 08:41:49 am »
Luk mata jest dobra i nikt nie bedzie ci zwracal uwagi na to, ale tak jak pisal kolega wyzej jest problem ze zrobieniem sobie samemu fotek. Sam mialem przypadek przy robieniu zdjec i malo co karp nie wyladowalby na ziemi. Polecam tez te maty "wanienki" i kilka firm je robi. Ja sam taka uzywam i problem mam z glowy  ;)

Offline kubańczyk

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2015, 08:58:27 am »
Marcin mi ostatnio we  Francji ta własnie mata uratowała życie ,karpie po wyciagnieciu z wody po kilkunastu sekundach dopiero dostawały tlenu i dosłownie nie szło ich utrzymaw rekach a przy rybach 40lb + z parkinsonem to nie lada wyczyn  :)i jeszcze jedna wazna żecz te maty utrzymują wodę w środku wiec można nalać kilka wiader wody i wpuścić karpia do basenu hhee i np nakrecic filmik albo poobserwować go na spokojnie przez chwilkę bardzo duża zaleta nawet jeśli padnie nam
bateria a trzeba ją wymienic np w aparacie  w tym czasie rybka jest bezpieczna ,czego sobie nie wyobrażam przy standardowej macie ,do tego polecam slingi do ważenia rybek robione na wymiar pod maty ze stelażem ale na slingi pasowałoby załozyc osobny temat

Offline Marcuss

• Członkowie PAA
  • Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2015, 10:42:19 am »
Luk ja sam mam w tej chwili dwie maty, na spining uzywam tej skladanej 90x40 natomiast na zasiadki karpiowe mam dokladnie te z twojego zdjecia
ale sam wlasnie sklaniam sie w tej chwili w kierunku wanienki bo wlasnie przy samodzielnych zasiadkach jest duzo bardziej funkcjonalna
Ale nikt do tej pory nie zwrocil mi uwagi ze mam niewlasciwa mate, lub za mala. Beanie jest duza mata i zapewnia komfort przy odhaczaniu ryby
pamietajmy ze na wiekszosci lowisk karpiowych wymagane sa duze podbieraki minimum 42'
Korzystaj z zycia tak, by na starosc miec o czym wnukom opowiadac :D

Offline kudlaty1

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2015, 06:43:26 pm »
Luk ja tez uzywam na karpie dokladnie takiej maty i uwazam ze jest ok.

Offline Marcin Mrowinski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2015, 08:15:34 pm »
Dobra mata to podstawa, na wypady w UK mala mata jest bardzo poreczna bo niestety na wiekszoc miejscowek musimy nosic sprzet lub wozic wozkiem, ale juz wyjazdy na Europe to wieksze karpie i co za tym idzie dobra mata  :)

Offline michald

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2015, 08:21:19 pm »
Ja mam 3 maty!

Jedna do spiningu - taka tania 90x40 cm, jedna zwykla plaska 120x50 i takie karpiowe lozeczko:

w rozmiarze 115x55cm i jest bardoze fajne i wygodne, ale nieco za duze - gdybym kupowal jeszcze raz to wzialbym mniejsza wersje (bodajze 100x50cm)

Offline Marcin Mrowinski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2015, 08:27:10 pm »
Ja mam juz tylko jedna Nasha "wanienke" bo nie mam gdzie trzymac tego sprzetu i juz sie ograniczylem z tym ;)

Offline michald

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2015, 08:28:44 pm »
Ta wanienka nasha jest fajna, ale przy spinningu raczej odpada:)

Offline Marcin Mrowinski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2015, 11:21:03 am »
Dokladnie bo kto by to nosil :)

Offline kudlaty1

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2015, 07:04:41 pm »
Ja do spinningu mam mate Korda.Jest zwijana,mozna ja podwiesic do torby,czy plecaka,bardzo lekka i poreczna.Do spina super.Na karpie mam druga jak pisalem wyzej.

Offline kubańczyk

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2015, 07:10:19 pm »
Seba Korum nie Korda :D :D

Offline kudlaty1

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2015, 08:08:18 pm »
Dzieki za poprawke,o korum myslalem a napisalem korda  :P