Autor Wątek: Pytanie o tyczkę  (Przeczytany 611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal180183

• Newbie
  • *
Pytanie o tyczkę
« dnia: Styczeń 28, 2017, 07:46:18 pm »
Witam.
Postanowiłem nauczyć się nowej metody połow ryb czyli tyczka. Zakupiłem tyczkę drennan red carp 13m. Kupiłem jątylko dlatego że miałem możliwość zapłacić pół ceny za nową bo sklep sie wyprzedaje. Myśle że do nauki będzie ok. Zaznaczam że nie mam zielonego pojęcia o tej metodzie i stąd moje pytanie. A więc do tyczki mam 3 topy 2-częściowe o długości trochę ponad 2 metry. Oglądałem kilka filmów i do tyczek wędkarze mieli dość krótkie szczytówki które sobie skracali do swoich potrzeb. W mojej tyczce nie ma takich szczytówek jest tylko 2 częściowy top. Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest? Zauważyłem jeszcze że topy w niektórych tyczkach z tą szczytówką rozkładają się jak wędka teleskopowa a u mnie nakłada się element na element. Przepraszam za to pytanie bo pewnie jest głupie ale naprawdę jeszcze nigdy nie łowiłem na tyczkę.
Pozdrawiam.

Offline michald

• Administrator
  • Sr. Member
Odp: Pytanie o tyczkę
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2017, 08:17:02 am »
Na początek obejrzyj pare filmów Luka - z tego co pamietam robil kiedys film o skladaniu tyczki.

Offline Luk

• Zenon Bombalina
  • Administrator
  • Hero Member
  • Wędkarstwo, wędkarstwo i jeszcze raz wędkarstwo...
    • Spławik i Grunt
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2017, 07:08:28 pm »
Tyczką łowisz w ten sposób, że używasz topów - wysuwasz i wsuwasz główną część, nakładasz na nią top. Łowisz na różnych długościach, w zależności od potrzeb, ale zawsze nakładasz topy. Tu się nic nie zmienia. Czy 6, 9 czy 13 metrów, zawsze jest to samo. Musisz miec teź top zanętowy, do którego montujesz kubek. Jest on sztywniejszy. Najlepiej aby topy miały tę samą długość, wtedy jest łatwiej łowić w dokładnie tym samym miejscu. Idea kilku topów jest taka, ze montujesz sobie np. dwa zestawy - jeden na 11.5 metra, a drugi na 13. Dwa miejsca możesz nęcić w inny sposób i sprawdzać gdzie jest ryba. Ja mam 6 topów :) Teraz - jeżeli nie masz uzbrojonej tyczki, musisz zaopatrzyć się w amortyzatory - najlepiej puste, oraz końcówki na szczytówkę topa oraz do side pullera (ten biały otwór u dołu topa). Aby przeprowadzić amortyzator, potrzebujesz specjalnego drutu, oraz Super Glue do zaklejenia końcówki na szczytówce (bush). Czasami trzeba przyciąć topa, robi się to małym pilnikiem. Nie używaj czasem piłki do metalu!

Teraz, topy są różne, ale najpopularniejszy to karpiowy. Składa się z dwóch elementów. Przez nie musisz przeprowadzić amortyzator. Teraz przy side pullerach najlepiej mieć średni lub lekki amortyzator - taki 8-10 na przykład

Do tyczki potrzebujesz rolek, dobrego siedziska, najlepiej kosza. Sama tyczka jest NASADOWA, czyli nakładasz jeden element na drugi, odwrotnie jak w batach czy teleskopach.

Sporo nauki przed Tobą, ale zapewniam, można połowić tak, że ręce bolą ;) To jedna z najskuteczniejszych technik! 
Pozdrawiam!

Offline Lukas

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2017, 08:20:42 pm »
Jesli moge ci doradzic to wybierz sie do dobrego sklepu wedkarskiego i popros ich zeby pomogli uzbroic twoje topy  mysle ze na pewno pomoga
Na pare pierwszych wyjazdow tez bym proponowal wybrac sie z osoba ktora juz ma jakies doswiadczenie w tej dziedzinie bardzo ci to ulatwi start
Napewno minie troche czasu zanim nauczysz sie dobierac gumy do zestawow a przedewszystkim ich naciag wstepny a to jest bardzo cenne!!
Nawet dzis sam mialem sytuacje kiedy lowilem ryby i duzo spinalo mi sie z haka   przyczyna? za twarda guma zmiana topu i juz do konca nie spielem ani jednej ryby (lowilem tylko silver fish)  poczatkowo lowilem na gume rozmiar 2-3 ryba bralo bardzo deikatnie wszystkie prawie zapiete za brzeg wargi  zniana gumy na 1-2 pozwolila mi ich nie tracic pracowala lepiej i nie wyrywala haczyka

Ja czesto lowie na tyczke mozemy sie kiedys razem wybrac na ryby malo tu osob chyba lowi na tyczke ;) :D

Offline Lukas

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2017, 08:47:26 pm »
To dzisiejszy polow na tyczke gleboka zimna woda Brrr   Topy piecio elementowe zeby polozyc robaka na dnie  >:(

Offline Lukas

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2017, 09:10:53 pm »
Moze nie sa to potwory ale jesli karp jeszcze nie bierze to ja uwielbiam silver fishing   mysle ze jak sie zaglebisz w temat to tez ci sie spodoba
Tak jak Luk napisal wczesnie napewno przyda ci sie kosz  obowiazkowo rolki  polecam na 4 nogach szerokie   
Jesli sie zdecydujesz na zakup kosza to pozniej mozna dokupic pare dodatkow typu uchfyty na tyczke stoliki    grzebien do odkladania dodatkowych topow    skarpete  ;D ;D
Zrobilem pare zdjec dzis osprzetu do tyczki jak chcesz to ci posle na maila bo nie wiem czy mnie nie zabija chlopaki ze zasmiecam forum  :o

Offline Aleks

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2017, 08:09:52 am »
Ładny połów

Sent from my LG-H850 using Tapatalk